Druhý Magicový turnaj Karťušenkářů v Záležitosti 30.11 2019

Těpic Čuníci! No to to trvalo, co?

Já vím, že na tenhle článek se spousta (no…asi pět) z vás těšila, ale stejně nemohl být vypuštěn dřív, než dostanu od Toma fotky, takže nemělo smysl s ním nějak překotně pospíchat.

Tenhle turnaj se rodil obtížněji než klubko ježků. Sice na Tomovu první anketu „Chcete vůbec hrát nějaký turnaj“ přišla poměrně kladná odezva, a termín, který jsme zvolili, také nebyl úplný propadák, rozpoutal se shit show s následnými změnami ohledně přihlašování a odhlašování, že to jednu chvíli vypadalo, že žádný turnaj ani nebude.

Proběhlo asi dalších pět anket ohledně všeho možného, a tuhle reportáž bych měl nejspíše začít přípravami. Chtěli jsme na druhej turnaj dát nějakou odlišnou cenu, navrch vymýšlet další karty z edice „Záležitost“ se ani jednomu z nás nechtělo. Tom nechal natisknout speciální edici landů pro vítěze a rozhodli jsme se, že každý účastník dostane kožený pytlík s žetony, které nakoupíme v Rytíři.Pytlíky jsme objednali týden dopředu a dorazily ve dvou barevných variantách – hnědé a černé. Žetony a boostery jsme nakoupili den před turnajem. Booster byl odměnou za první druhé a třetí místo, a také za výhru v kategorii „nejzajímavější balíček“ ve které mohli jednou hlasovat všichni účastníci turnaje a i já s Tomem jako organizátoři / rozhodčí.S žetony začala první patálie: Chtěli jsme vzít od každé barvy jedno balení a to potom rozdělit mezi hráče v závislosti na přihlášeném balíku – tzn když například Esaras přihlásil modrobílý balík, chtěli jsme, aby dostal modré a bílé žetony. Problém byl, že neměli zelenou. Vůbec. Myslel jsem, že jsem ji tam viděl, ale když jsem se díval včera, nebyla tam. Každopádně místo zelené jsme nakonec vzali fialovou, a kdyby někdo natahoval moldánky, že fialová nekoresponduje s lesní tématikou, zakopnu to do autu s tím, že je to temnější hvozd než Temný hvozd z Pána Prstenů, a ať bere a nekušní, ta fialová je hezká. Žlutá byla hezčí než bílá, tak jsme ji vzali místo toho.Po obligátní páteční zastávce u babičky jsme se dokodrcali domů a pustili do díla. Nejprve jsme obalili všechny landy z Tomovy full artové edice, která byla ve dvou vydáních – jedna pro Toma, jedna pro vítěze. Od každé barvy bylo dvacet unikátních landů, které jsme nacpali do krabičky a oddělili dělítky opět dle barev.Tom vytvořil hezkou tabulku, která precizně znázorňovala, kdo hraje jaké barevné kombinace, a tedy kdo by měl dostat jaké žetony. Rozdělení pytlíků se také neřídilo náhodou. Tom většinou pronesl nějaký podpůrný argument, proč by ten a ten člověk měl dostat právě tuto barvu pytlíku. Za všechny bych rád zmínil jeden: „Pavel provozuje shit-talk, takže dostane hnědej!“

Hele ono se to nezdá, ale obalování, třídění, balení a pytlíkování nám zabralo dobrý tři hodiny. Na závěr jsme se dorazili úvodním dílem Soukupova Premiéra, Tom odjel domů a já šel spát. Vše bylo připraveno pro osm statečných.

V sobotu přicházím do Záležitosti a první jobovka na sebe nenechá dlouho čekat: Vrchní servírka Lucka mi se smutným úsměvem oznamuje, že ta místa, co jsem si domluvil s Michalem (salonek plus dva stoly před ním) neplatí, a že musíme být vepředu. Což ve výsledku není tak strašné, možná dokonce i lepší, ale samozřejmě v momentě, kdy jsme se tam usadili kontrolovat balíky prvních příchozích a roztahali spoustu kartiček, přichází další změna: „Víte, my jsme zapomněli na jednu rezervaci, tak vás nakonec přeci jen dáme do toho salonku s těmi dvěma stoly před ním.

Všichni přicházejí ještě před limitem, kromě Tomova kamaráda Mitka, posledního účastníka, který nám s celým turnajem zachránil prdel, když se přihlásil. Jenže uplynulo pět minut, deset minut, a Mitko nikde. Telefon měl vypnutý. Zkontrolovali jsme všechny balíky, přečetli pravidla, a on se pořád nezjevoval. Začaly se – jak to v takových případech bývá – rojit konspirační teorie, co se mu mohlo stát. Vysrabil z toho na poslední chvíli? Doplatil na kombinaci nového rychlého vozu a mokré vozovky? Mohl se turnajový hrdina změnit v turnajového hrobníka?

Velice neochotně začínáme ostatním sdělovat, co se stane v případě, že se Mitko skutečně neobjeví, protože dát někomu na turnaji free win není nikdy populární rozhodnutí. Někdo z kluků říkal, že se na turnaji měl objevit jakýsi Marko z Michalovy a Esarasovy práce, co to s nima občas chodí hrát, a když hráčů nebude osm, prý měl zaskočit jako náhradník. Leč ani tento Marko se nezjeví, podobně jako jeden náš kolega z práce, který měl dělat pomocného rozhodčího a rovněž se na to vysral (a že by se fakt hodil!) není nad lidskou spolehlivost a zodpovědnost, bravo hoši, congratufuckinglations!

Alespoň jsme využili volného času k přečtení pravidel. Tklivě jsem si kolektivu postěžoval, že minule jsme do toho napumpovali takový kešeně, a ani panáka nám nikdo nekoupil. Tentokrát jsme do toho dali každej dvě stovky, ale na panáku trváme. Takže díky Buritovi a díky Peťovi za panáky, šel jsem sice na žebrotu, ale jak se říká – líná huba, holý neštěstí!

Tom vypadá, jako kdyby mu uplavaly všechny hračky do kanálu, když na zahrádce v klendře žmoulá doutníčka a zaměstnává myšlenky apokalyptickou vizí turnaje v sedmi, když tu najednou vykřikne: „MITKO!!!“ doutníčka odhazuje v dál, a rozbíhá se kamarádovi v ústrety jako věrná čekající družka ke svému navrátilci z války. Nakonec se dozvídáme, co se vlastně stalo. Mitka chytili policajti bez dokladů a nemohli ho najít ani ve vyhledávání (bo ho tam zadávali blbě) a celé se to nešťastně zdrželo. Každopádně s jeho příchodem losujeme první dvojice a odesíláme je k označeným stolům. Turnaj může konečně začít!Po povinném úvodu do celé reportáže bude nyní následovat úvod do samotného turnaje. Ale než začnu popisovat, kdo si to premiérově rozdal s kým, kdo dostal po čuni, a kdo nejvíc překvapil, je třeba ještě zmínit, že jsme na začátku vypustili náš sociální experiment s koženými pytlíky a skleněnými žetony. A byl to… překvapivý úspěch! Lidi z toho měli fakt radost! Někteří z nich nám to řekli, jiní alespoň nekušnili, speciální sukces zaznamenaly fialové kamínky, o kterých jsem si myslel, že budou stejně populární jako černoch na srazu kuklux klanu (tím, že nereprezentovaly žádnou konkrétní barvu, ale spíše suplovaly zelenou) ale to jsem se mýlil, speciálně fialová byla chválena.

Na plastové kartičky jsme napsali jména všech účastníků a začalo losování. První dvojici u jednoho ze dvou stolečků venku tvořil Any a Esaras. Any se s pohřebním výrazem odšoural ke stolečku, jelikož vyfasovat „maximum effort“ Eseho nechtěl nikdo. Ese do toho skutečně investoval velké množství času i peněz, různě to konzultoval, upravoval, testoval, více upravoval, až jsem měl pocit, že finální verze toho balíku není zdaleka nejlepší verzí, kterou disponoval v celém tom procesu. Bylo vidět, že pro Eseho druhé místo v minulém turnaji bylo prohra, a do tohoto turnaje investoval ještě více všeho, aby mu vítězné vavříny neunikly.

Druhý stůl obsazuje Peťa a Mitko, zatímco v salonku se koná velká repríza prvního (a asi nejdelšího) zápasu v minulém turnaji – Kamil proti Pavlovi. Vedle nich si sedá Buríto s Vandou a druhý turnaj karťušenkářů v Záležitosti oficiálně startuje s krásným zpožděním 45 minut.

Popisy úvodních her budou zahrnovat i stručný rozbor balíků každého účastníka a můj názor na něj. Pokud vám přijde, že váš balíček přehnaně kritizuji nebo se mu vysmívám, neberte to tak vážně. Vyjadřuji pouze svůj názor, nikoliv žádnou objektivní pravdu. Nejsem Gaius Petronius Arbiter, který měl za vlády řimského císaře Nerona hlavní slovo ve věcech vkusu, ale můj článek to je, a můj názor si v něm napíšu.

Jestli se vám budu smát, můžete mi to vrátit, když dáte k dobru historku, kterak jsem na gymplu vyšmelil Tolarianskou Akademii a Survival of the Fittest za pár plív s Jonasem, omnipotentním bohem českolipského magicu, který byl o pár let mladší, ale o mnoho úrovní mazanější, a tak nějak vím, že si k tomuto článku časem najde cestu, a bude se smát pod vousy, až si tohle zase přečte.

 1. kolo – Any vs Esaras

Toto byl souboj kontrolu a semikontrolu. Těžko se v tom Esemu nějak rýpat, jelikož podobný balík jsem nikdy nehrál, ale přijde mi škoda, že vyřadil ty Grand Abolishery. V podstatě myšlenka toho balíku byla vyložit artefakt Isochrone Scepter, který dokáže kopírovat levné instanty a potom ho k ničemu nepustit a dokola castit counterspelly, prevence, nebo vracečky. Dost smrdutá věc. Esaras měl dražší balík než polovina ostatních účastníků dohromady, ale v podstatě s ním nehrál proti nikomu jinému, než sám proti sobě při testovacích hrách s jinými svými balíky a proti Anyho kontrolu si právě odbýval svoji premiéru.

Naproti dobře naloženému Esarasovi seděl rezignovaný Any, který si nepřipouštěl, že v této hře bude mít nějaké šance, ačkoliv Esarasův balík nikdy předtím neviděl. Any nicméně od minula výrazně vylepšil svoje Merfolky. Například z nich vyjebal zelenou, která se do merfolků hodí stejně, jako brokolice do šlehačkovýho dortu. Což ale neznamená, že jsou ve stavu ideálním. Například si tam koupil 4x Aether Vial, což je super artefakt, pokud máte dost příšer. Jenže to není Anyho případ, škoda. Dle mého je nevyužitý potenciál této karty v tom balíku značný. Klidně bych mu poradil, ale to už zkoušel Tom a nefungovalo to. No nevadí, on na to časem třeba přijde sám.Každopádně tato karta – Aether Vial – je Eseho příslovečná Achillova pata, jak se záhy ukáže, jelikož Anymu se podaří skrze ni vysypat pár příšer, a navíc counteruje Esarasova negra, který by Esemu výrazně pomohl. Všichni čekali krátký proces, ale je to naopak taktická poziční hra, kde díky pár Merfolkům, kterých se Esaras nezbavil, získává Any postupnou výhodu, kterou k menšímu překvapení Esarase a většímu překvapení svému přetaví v první bod.

Všichni čekají, že po sideboardu se poměr sil otočí v Eseho prospěch, jelikož v něm má silné a drahé karty, jenže opět se ukazuje, že investované peníze přinášejí výhodu, nikoliv však vítězství. Any má od počátku navrch díky další Aether Vial a opět pomalu ukrajuje malé kousky z Eseho počtu životů. Esaras na to nemá adekvátní odpověď, a Any po finálním pressingu vyhrává i druhou hru. Překvapení večera se rodí hned v první hře, kdy podceňovaný Any přesvědčivě poráží papírového suveréna. Na konci u stolu zůstává mírně překvapený Esaras, a velice překvapený Any, který takovýto průběh a výsledek skutečně nečekal.Any vs Esaras 2 : 0

 1. kolo – Kamil vs Pavel

Pavel v úvodním zápase minulého turnaje otočil hru s Kamilem z původního 0:1 na výsledné 2:1, jenže Kamilovi seděla za krkem opice velikosti gorilího alfa samce a navrch přinesl „knife to the gunfight“ aneb multiplayerový balíček do turnaje dvojic. Kamil se nicméně poučil. Vytvořil balík, kde je pár příšer a haldy příšerových enchantmentů, tedy jeho modus operandi byl vylovit nějakou šmucku, a tu naboostovat do gargantuovských rozměrů. Šmucka většinou dostávala za každý boost bonus do atributů sama o sobě, a z těch očarování vyfasovala lifelink, trample, necílovatelnost či vigilance. Kamil byl kromě Buríta jediný člověk, co nepřinesl nový balík, a tedy sice nepřekvapil, ale zároveň se s ním nemusel učit za pochodu.

Pavel vytvořil červeno – modrý kontrol, kde měl pár příšer a spoustu kouzel, načež se jeho příšery boostovaly za každé odehrané kouzlo. Kouzla byla většinou restriktivního nebo útočného charakteru. V první hře vykládá Kamil příšeru, která projde, ale následné kruciální enchantmenty na ní již posílá Pavel do hájíčka a sám pomalu snižuje počet Kamilových životů. Vyrovnaná partie to byla až do chvíle, kdy se Kamilovi po valníku zrušených enčáků povede protlačit ten, co dává jeho bojovníku lifelink, a z 11 životů si přidá zpět na dvacet. Pavel na to nenalézá adekvátní odpověď a do dvou kol je hotovo.Ve druhém kole oba dávají mulligan. Kamil se snaží něco vyložit, ale Pavel mu to zakazuje. Toto se děje po několik kol. Jenže Pavlovi časem dojdou counterspelly, zatímco Kamil má stále odkud brát. V mžiku naboostuje jednu příšeru na útok 11 v jednom kole a útočí na Pavla. V následujícím kole to zopakuje a o výsledku zápasu je rozhodnuto. Kamil Pavlovi vrací minulou porážku i s úroky.

Kamil vs Pavel 2 : 0   

 1. kolo – Vanda vs Burito

Jedinou ženu na turnaji hned v úvodu vyfasoval jeho minulý výherce. Burito přihlásil do turnaje gobliny, ale byli to jiní goblini, s nimiž turnaj vyhrál minule, a diametrálně odlišní goblini, které jsem mu kdysi postavil já po vzoru svého gobliního decku. Pozitiva: Burito již není copycat. Negativa: Do takovéhoto turnaje nevhodně zvolený a sestavený balík. Burítovi Goblini jsou Donatellou Versace našich Magiců. Kdysi byli yummy, jenže to byla tahle úprava, tamta změna, a tohle údajné vylepšení, a podívejte, co je z toho teď.  Buríto z toho udělal jakousi aztéckou verzi – aneb goblini jsou tam k tomu, aby šli pod kudlu a byli obětováni pro větší slávu medvědího boha Burizona. Je to založené na tom, že Burito odešle své poddané na onen svět, a dostane něco za to. Většinou to je porážka, ale někdy třeba něco udělá a tak. Nevím, proč z toho balíku vytvořil magicovou verzi nepodařené taxidermie, ale důležité je, že ho to takto baví.Vanda hrála modro zelené mystérium. Měl jsem totiž problém to identifikovat. Většinou jsem chodil okolo a podle toho, co bylo na stole, hned věděl – ok, Mitko hraje krysy. Kamil hraje rychlý příšery s enchantmenty. Buríto hraje simulátor sekty, kde se nakonec všichni musejí rituálně podřezat. Co hraje Vanda? Nevím. Její balík kontroloval Tomáš, takže jsem si ty karty ani neprocházel. Viděl jsem nějaký příšery, nějaký counterspelly, a hada, co při příchodu sloužil jako counterspell, jenže stál čtyři many.

Obě hry měly docela totožný průběh. Buríto se stylizoval do role zdrženlivého gentlemana jak vůči Vandě, tak vůči vlastním uctívačům, jelikož je vyložil a neposlal hned na smrt (!) Následně počkal pár kol, s čím se vytasí Vanda, a když viděl, že má jasnou převahu, zaútočil a přetlačil to na přečíslení. Vanda neměla tolik příšer, aby mohla Burítovi klást účinnou obranu a ten si bez větších obtíží došel pro první dvě výhry. Spoiler alert: Byly to rovněž jeho výhry poslední…

Vanda vs Burito 0 :2

 1. kolo – Peťa vs Mitko

Pravděpodobně nejrychlejší úvodní kolo sehráli tito dva.  Peťa přihlásil do turnaje úplně nový balík, který pojmenoval Phyrexian Nougat. Nevím, proč se to jmenovalo takhle. Byl to podobně rychlý balík, jako měl Kamil, ale místo enchantmentů a trvalého boostování hrál na infect a boostování na kolo. Velká výhoda tohoto decku spočívala ve faktu, že Peťovi stačilo soupeři uštědřit pouze 10 infect zranění, na rozdíl od 20 standardních životů. V momentě, kdy soupeř dostal desátý infect žeton, jeho otrava dosáhla kritické úrovně a dopadl jako Kája Lažnovský při proslulé chlebíčkové aféře. Koho zajímá tato reference, mrkněte sem.  Peťa tohle pojal dobře. Přinesl nový balík, který nikdo neznal, ale zároveň nic složitého jako Esaras, takže se v tom sám netrápil a nestřílel si góly do vlastní branky.

Jinak ještě k těm názvům balíků: Byli tam kreativní lidi, ale byli v menšině. „Název balíku“ znamená jméno, které jste té svojí kreaci dali, a né otrocké opsání toho, o čem to je. Tzn příště budu rád, když Burito nepřihlásí „Elves“ či „Goblins“ a Esarasův kontrol se nebude jmenovat… „Control“ Zkuste bojovat s deficitem vlastní imaginace a vymyslet skutečný název – psa byste taky nepojmenovali….pes.

Mitko dostal Pijerovy krysy. Velký dík Pijerovi za jejich zapůjčení, protože těžko bychom jinak Mitka ukecali k účasti, vzhledem k tomu, že žádný vlastní balík nemá, a kdyby mu Tom půjčil nějaký, mohlo by to být vnímáno negativně. Mitko udělal do krys nějaká vlastní vylepšení, jelikož např. Necropotence se nemohla na turnaji hrát. Mitko statečně přijal roli outsidera a nedělal si iluze na nějaké kvalitní umístění, na druhou stranu neházel flintu do žita a s každým soupeřem se o body srdnatě porval.

Úvodní hra jejich duelu byla nicméně odehrána ještě dříve, než jsem k nim došel. Mitko disponoval jednou bažinou a deseti obdrženými jedovými žetony. Hra pro něj skončila ještě dříve, než začala. Druhá hra vypadala jako to samé v bleděmodrém, Peťa zaútočil s kreaturou, která přetékala jedem, Mitko na něj zahrál Diabolic Edict – cílový hráč obětuje příšeru. Peťa odpověděl instantní protekcí příšery na černou a Mitko si začal balit karty. Což byl… pěknej bullshit a ještěže jsem u toho stál. Nechce se mi moc věřit tomu, že by se Peťa snažil Mitka naklobásit na takovou blbost, ale jen o trochu horší scenář je, že si skutečně myslel, že jde o validní krok, který mu zachrání příšeru, zatímco Mitko cíloval hráče. Čekal bych, že podobné věci se na druhém turnaji už objevovat nebudou, ale to jsem se mýlil, bohužel jsme nemohli být všude, takže bůhvíco si ti hráči mezi sebou vyhodnotili jako přípustné.

Mitko poté, co utíká hrobníkovi z lopaty a neutralizuje jedového zlolajníka, zázračně otáčí zápas a Peťa je požužlán hladovými Vasilisami. Pijer would be proud! Třetí zápas je ovšem slušnou kopií toho úvodního a Peťova otrávená nugátová bonboniéra slaví první turnajovou výhru. Rovněž poprvé nekončí zápas 2:0 pro jednoho ze soupeřů.

Peťa vs Mitko 2 : 1  

Dáváme krátkou pauzu a losujeme další čtyři dvojice v závislosti na odehraných zápasech. Mezitím přijde Eseho přítelkyně Markéta jako morální support Eseho, který s ní v mezičase hraje nějaké hry. Losujeme další dvojice: Pavel se utká s Vandou, Kamil s Burítem, Any s Peťou a Esaras s Mitkem.

 1. kolo – Pavel vs Vanda

Tento match-up je válka counterspellů a pomalého udělování zranění. V poznámkách mám něco s nějakým chrobákem, ale za živýho boha nemůžu přečíst to slovo předtím… ujebe? Vyjebe?  Nevim! Ok zapojíme improvizaci, ve které jsem mistr. Do hry se dostává chrobák, který je velkou hrozbou pro Pavla. Zaujímá výhružný postoj a bojovně cvaká kusáky směrem ke své oběti. Pavel se nicméně s chrobákem statečně popasuje – buď ho zamorduje, nebo zrekvíruje a má navrch. Vanda pomáhá Pavlovi ve vlastní likvidaci tapováním landů, které dávají modrou či zelenou manu, ale také jedno zranění. Holt emolandy jsou dvousečnou zbraní. Pavlovi se povede trpělivým upižláním Vandy vyválčit první výhru tohoto souboje.Druhá hra má podobný průběh. Nejprve se spouští shit storm counterspellů, které se ruší navzájem. Pavel chce být také trochu džentlas, a tak se u stolu rozvine následující dialog:

„Pavle, chci vyložit tuhle příšeru. Slibuješ, že mi na ní nedáš counterspell?“

„Slibuji. Nedám ti na tuhle příšeru counterspell.“ Pronese Pavel s cukajícími koutky. Touto špatnou obličejovou mimikou moc důvěry nezískává. Je jasné, že Pavel se snaží slovíčkařit, a ačkoliv je možné mu věřit, že nepoužije kartu s názvem <<Counterspell>>, je dost pravděpodobné, že zahraje jinou kartu se stejným efektem. Vanda si to moc dobře uvědomuje.

„Ok. Nemyslím pouze kartu Counterspell, myslím jakoukoliv jinou kartu, která dělá tento efekt.“ Upřesňuje Vanda svoji prosbu.

„Nebudu counterovat tuto příšeru.“ Slavnostně se zavazuje Pavel.

Vanda váhavě vyloží řečenou příšeru. Pavel se mazaně zašklebí, než řekne: „Nebudu counterovat tuhle příšeru, protože Ti ji rovnou zabiju, NA!“ Příšerka je na pravdě boží a brzy na to ji následuje i Vanda. Pavel po úvodním neúspěchu slaví premiérový triumf.

Pavel vs Vanda 2 : 0

 1. kolo – Kamil vs Burito

Kamil i Burito vyhráli své úvodní zápasy, proto match úspěšných mohl být oku lahodící utkání, leč k tomu to bylo až příliš rychlé. Kamil napumpoval příšeru mnohem dříve, než mohl medvědí bůh aztéckých goblinů své uctívače obětovat ať už k čemukoliv. Ve třetím kole už šel na Burita útok za deset, v dalším tomu bylo nejinak a Kamil přesvědčivě vítězí. Druhou hru rozjel Buríto o poznání lépe, ale Kamilovi se po zmeškaném úvodu opět podařilo převzít iniciativu a Burito v bezvýchodné situaci vzdává.Kamil vs Burito 2 : 0 

 1. kolo – Peťa vs Any

Čekal jsem podobný průběh jako u Mitka, ale chyba lávky, Any se naopak velice slušně držel a díky True – Name Nemesis (příšera s protekcí proti konkrétnímu hráči) odolává úvodnímu náporu a hra se protahuje. Nicméně Peťa to nakonec urve a ujímá se vedení. Druhá hra je podobně dlouhá a podobně kontrolní. Zapsal jsem si do poznámek: „Any vyhrál, ale je na sebe nasranej“ Nevím proč. Já kdybych porazil tenhle jedovej shit, tak bych byl happy, a né nasranej, ale tak každej to má jinak. Každopádně stav se vyrovnal na 1:1.Peťa ani ve třetím souboji nemůže hrát svoji hru, jelikož mu do toho Any hází vidle různými counterspelly, hra je opět delší, ale tentokrát to Peťa otočí na svoji stranu a opět díky infectu rozhoduje souboj s Anym ve svůj prospěch.

Peťa vs Any 2 : 1

 1. kolo – Esaras vs Mitko

Esaras první hru překvapivě projel, a nyní musí bodovat, pokud chce postoupit do vyřazovacích bojů. Krysy bohužel nejsou tak rychlé, jako Peťův jedovatý utrejch, ani tak kontrolní, jako Anyho merfolci, tedy Mitko nemá žádnou pořádnou obranu proti Esarasovým kombům, a ten si tam může přes Isochrone Scepter rozjet svoje soukromé peklíčko. Dostane ho dokonce dvakrát v rychlém sledu, a na jeden dá bumerang, a na druhý protekci proti combat damage, tzn Mitko mu nemůže ublížit, a zároveň každé kolo je mu vrácen jeden permanent do ruky. Tomu se příliš oponovat nedá. Sympatický tah od Mitka je Diabolic Edict na True – Name Nemesis, ale o moc víc toho předvést nemůže. Druhá hra je to samý v bleděmodrým. Esemu sice přijde kromě dvou isochron docela hovno, ale právě ty dvě isochrony mu dovolí zablokovat jakoukoliv krysí expanzi a Mitko je neutralizován i na podruhé.Esaras vs Mitko 2 : 0  

Tímto se ukončilo druhé kolo a následovala opět kratší pauza. Do třetího kola mnoho losování nebylo, jelikož spousta soupeřů si byla vzájemně přiřazena dle dosažených výsledků v předchozích dvou zápasech.

 1. kolo – Peťa vs Kamil

Souboj dvou rychlíků, kteří zatím procházeli bez zaváhání. Peťa sice ztratil zápas s Mitkem i s Anym, vždy se mu však podařilo třetí bod urvat pro sebe. Pokud by se udělovala cena pro člověka, který si ten turnaj přišel nejvíc užít, jednoznačně by vyhrál Kamil. Požitkářsky si tam usrkával svoje Diplomatico s úsměvem od ucha k uchu a i negativní zprávy přijímal s bohorovným klidem. Kamilův problém však tkvěl v tom, že musel soupeře oholit o dvacet životů, zatímco k vítězství Peťovi stačilo pouze umístit deset poison counterů. Čekal jsem, že Kamil bude hrát víc defenzivně, ale ten svůj herní styl ani v nejmenším nezměnil a sypal to do Peťi nějakým posilněným udatníkem. To, co Kamila v minulé hře zachraňovalo, tedy brzký lifelink, který mu vracel spousty životů ve třetím či čtvrtém kole, mu nyní k ničemu nebylo, jelikož Peťův balík zpravidla ani žádné životy neubíral. Bohužel s tímto typem balíku nikdo nepočítal, a tedy nikdo nehrál bílé Leeches, Solemnity nebo zelenou Meliru. A zrovna Kamilovi by se všechny tyto karty proti Peťovi hodily. Jenže sideboard zpravidla musí být mnohem více versatilní, a schopen se vypořádat s různými hrozbami, orientovat ho proti jednomu balíku je jen o trochu lepší, než žádný nemít.Za co bych chtěl poděkovat oběma aktérům – jejich hry byly rychlé a dynamické. Dobře se na to koukalo. Peťovi se dvakrát povedlo udělit deset jedových poškození dříve, než Kamilovi dvacet normálních, a na to konto vítězí.

Peťa vs Kamil 2 : 0

 1. kolo – Esaras vs Burito

Burítovi aztéčtí goblini jsou příliš pomalí proti Esarasovi. V momentě, kdy se mu podaří udělat rychlý lockdown, už je to jen o tom, kdy mu přijde něco, čím bezzubého Buríta sundá. Esaras se sice povětšinou sám svými landy ukouše až na pět životů, ale to je spíše takové drama pro diváky, jinak má hru plně pod kontrolou a úvodní střetnutí ovládne.Ve druhé hře Burito vytáhne Goblin Lackeyho, což je jeden z nejlepších goblinů vůbec, a jeden z mála staré vítězné gobliní party, kterého Burito nevyřadil. Burito najednou zle tlačí gobliny, které Esaras nemohl zrušit, když je do hry poslala schopnost Goblin Lackeyho. Je vidět, že Esarasův balík má problém proti hráčům, kteří do hry rychle dostanou příšery, aniž by je vyvolali za manu. Burito hru rozehrává mnohem lépe, ale Esemu se opět podaří udělat lockdown dřív, než by ho uctívači Buríta nakrájeli do guláše. Krátce poté, co dosáhne tohoto lockdownu, dosáhne i druhého vítězství.

Esaras vs Burito 2 : 0

 1. kolo – Mitko vs Vanda

Tuhle hru jsem popravdě moc nesledoval, člověk nemůže být všude najednou. Mitko konečně mohl rozjet svoje krysy, které mu předtím Esaras dusil ve smrdutém lockdownu, zatímco Peťa ho vykoupal v jedové lázni, tedy v žádné z předchozích her se pořádně nedostal k tomu, aby… já nevím… namnožil nějaký krysy? Vanda sice měla v balíku counterspelly, ale víte jak je to s krysami – je jich hodně, jejich sexuální apetit je značný, a množí se rychle. Obě dvě hry byly rychlá záležitost, a Mitko si s Pijerovým balíkem nezbedných hlodavců odnáší první celkovou výhru.Mitko vs Vanda 2 : 0

 1. kolo – Pavel vs Any

Určitě nejdelší hra třetího kola, jelikož se potkal modrý a modro – červený balík a jelo se counterspellové shit show. V první hře dávají oba mulligan a Pavel se ujímá vedení. Druhá hra odhalí, že chudák Any si zamíchal komplet celý sideboard do balíku, a líže si karty, které jsou úplně mimo. Nejen, že tím dává Pavlovi značnou výhodu, ale hlavně porušuje pravidla. V této chvíli je rozhodnutí na Pavlovi. Může Anyho nechat diskvalifikovat a postoupí do vyřazovacích soubojů. Nebo může nechat zápas opakovat. Pavel se rozhodne pro opakování zápasu s tím, že nechce vyhrát skrze pravidla, ale skrze předvedenou hru.Chtěl bych na tomto místě říci, že před Pavlem smekám klóbrc za tohle rozhodnutí. Kdybych se já účastnil turnaje, využil bych každou legální možnost jak soupeře porazit včetně této jeho chyby, a bylo by mi jedno, proti komu hraju. Pavel se rozhodl takto a ironií osudu Any druhou i třetí hru nakonec vyhrává, tu rozhodující navíc po Pavlově chybě. Pavel si sice zavře brány do vyřazovacích soubojů, ale jednoznačně by vyhrál cenu fair play, kdyby se nějaká udělovala.

Pavel vs Any 1 : 2

Tímto duelem byla ukončena základní kola a přešlo se k vyřazovací části. Loučíme se s Mitkem, Vandou, Buritem a Pavlem. V závěrečném hodnocení se k nim ještě vrátím. Turnaj tedy pokračoval pauzou na večeři a následným soubojem semifinálových dvojic.

 1. Semifinále – Kamil vs Any

Na Kamilově balíku se mi líbila jedna věc. Žádná hra proti němu netrvala dlouho – Buď rychle zvítězil, nebo to rychle projel, ale vodsejpalo to. Kamilovi to první hru přišlo slušně a enchantuje příšery jako pán, Anyho nezachrání ani True – Name Nemesis s protekcí na Kamila. Druhá hra se nese v podobném duchu. Any chvíli vzdoruje, ale Kamil ho do toho hrobu přeci jen dotlačí.Kamil vs Any 2 : 0

 1. Semifinále: Esaras vs Peťa

Člověk by čekal, že tahle hra bude taky krátká, ale kupodivu ne, je to mnohem více poziční. Peťovi se nedaří zrušit Esarase v úvodních kolech a ten to zavře. Peťa mu nemůže udělat žádný damage a Esaras všem ukazuje win – kondiční kartu, se kterou o pár kol později zvítězí. Další hru mu to ovšem přijde kokotsky a stav zápasu se vyrovnává. Více než hru sleduji Kamila, který baví společnost svými historkami o trollení řidičů Uberu, a o tom jak z duše nenávídí koloběžky.

Celá hra se dále protahuje, jelikož nešťastník Pavel shodí Colu mezi Peťovy kartičky, ještě že Peťa na tom měl double sleevy. Každopádně i tak to tam různě otírá z té sladké břečky, a deset minut se nehraje.Začínám být fest utahaný, takže třetí hru ani nesleduji, což je věčná škoda, jelikož jak mně tak Tomovi uniká zahraný nesmysl z Peťovy strany, který bohužel Esaras reklamuje až o den později. Kdybych to viděl, smetl bych to ze stolu, ale nedá se svítit. Těžko říct, jestli tahle jedna věc ovlivnila výsledek celého střetnutí, nakolik Esaras tvrdil, že si to celé prohrál sám, tím, že zapomněl na nějaký svůj land, přes který by neutralizoval Peťův útok.  Peťa vyhrává třetí hru i přesto, že třikrát použil mulligan a tedy začínal se čtyřmi kartami. Myslel jsem, že taková hra bude pouhá formalita, a na Peťu bych v tu chvíli nedal ani zlámanou grešli, ale on to přesto vyhrál a stává se druhým finalistou.

Esaras vs Peťa 1 : 2

Boj o třetí místo – Esaras vs Any

Však mezi šakaly a opicemi, hady

A štíry, fenami a supy, pardály

Již syčí, plazí se a vyjí do dáli

V tom hnusném zvěřinci, jejž tvoří naše vady

 

Je jedna hnusnější a s nečistšími šlemy!

Ač nemá velkých gest, ač příliš nekřičí,

By ráda změnila svět v štěrk a jehličí

A v jednom zívnutí by chtěla polknout zemi

 

Ach je to Nuda, hleď! – Sní o divoké chátře,

Sní o popravištích a kouří z čibuku

Ach znáš ji čtenáři, znáš její paruku

Čtenáři pokrytče – můj bližní – a můj bratře!

 

Tímto úryvkem ze závěru básně „Předmluva“ od Charlese Baudelaira by se dala výstižně popsat repríza úvodního kola, která byla všechno jiné, jen ne podobná a připomínala zákopy první světové války. Zatímco jsme měli stanovený časový limit na úvodní kola, na vyřazovací souboje se s ničím takovým nepočítalo, a to byla velká, velká chyba, která se už nebude opakovat.Určitě bude někdo kňourat, že znevýhodňuju kontrolní balíky, ale všechno má svoje hranice a tohle nejsou šachy. Většinu této hry jsem po sedmi hodinách na nohou regulérně prospal v koutě. Je to neprofesionální, a je mi to buřt, protože sledovat Grand – Prix přesunu kontinentů by byla větší zábava, než být svědkem této hrůzy bez konce. Chápu, že Esaras nebo Any budou třeba nasraný, že tady o jejich boji o bronzovou placku nic nenapíšu, ale nejsem oficiální reportér, tohle dělám zadarmo ze svýho plezíru, nikomu nic nedlužím. Pokud to chce někdo doplnit, od toho je sekce komentáře pod článkem.

Esaras nakonec vyhrál 2 : 1, nicméně tohle utkání se dohrálo až po finále (které jsme chtěli dát zvlášť, ale když jsme viděli, co je tohle za zoufalství, pustili jsme to zhruba po hodině od začátku tohoto souboje taky.

Esaras vs Any 2 : 1

Finále – Peťa vs Kamil

Rovněž finále se stává reprízou třetího kola.  Opět ožívám, protože bitka o první flek je dynamická a záživná. Je znovu o tom, kdo dříve nasype steroidy do svého bojovníka a jestli těch steroidů bude víc, než bude mít ten druhý. Peťa má stálou výhodu v tom, že musí udělit pouze deset infect damage, zatímco Kamil potřebuje Peťu oholit o dvacet životů.První hru to vypadá, že Kamil má Peťu na lopatě, ale než se mu podaří jej zdárně doručit do pece, Peťa mu nacpe těch deset infect counterů v jednom kole. Druhá hra je velice podobná té první. Jsou to velice těsné hry, ve kterých Kamil vždy tahá za kratší konec provazu. Nevím, proč si nikdy nenechal žádnou příšeru na blokování, já bych ho zkusil blokovat i za cenu -1/-1 counterů, na druhou stranu nikdy jsem s tím nehrál a tak snad Kamil věděl, co dělá. Nicméně dopadlo to tak, že Kamil s Peťou opět prohrává 0:2 a Peťa se stává vítězem druhého turnaje Karťušenkářů.Peťa vs Kamil 2 : 0

Celkové umístění

 1. místo: Vanda

Vanda si přišla zkusit turnaj a užít si hru s neznámými čuníky, a obojí se ji splnilo. Sice skončila poslední, ale nezdálo se mi, že by ji to nějak vadilo. Pokud účast na turnaji pomůže k její účasti na běžných seancích karťušenkářů, tím lépe. Navíc to díky ní nebyl sausagefest only, takže dík!

 1. místo: Burito

Bývalý šampion tentokrát skončil hluboko v poli poražených. Nezvolil optimální balík pro turnaj, ale podobně jako Vanda, nijak se tím nenechal vyvést z míry – přišel si hlavně zahrát, a my mu děkujeme za účast, přestože v různých anketách, které se týkaly turnaje, byl naprosto pasivní i přesto, že ho tam Tom naschvál označoval, aby se vyjádřil, takže jsme váhali, jestli náhodou nezapeče turnaj podobně jako sol sraz, ale Burito nakonec nezklamal.

 1. místo: Mitko

Tomův bývalý spolužák hrál s půjčeným Pijerovým balíkem asi po patnácti letech. Myslím si, že za takových okolností je šesté místo úspěchem. Mitko důstojně reprezentoval Pijerovy krysy, bohužel balíky, které ho porazily, mu většinou omezily nebo rovnou zakázaly hrát cokoliv kloudného. Myslím si, že turnaj ho bavil, a mohlo by ho to nakopnout k tomu, aby se plnohodnotně začlenil mezi Karťušenkáře s nějakým svým balíkem. Speciální dík za záchranu turnaje. Škoda debilního zdržení s policajty, ale to se prostě občas stane.

 1. místo: Pavel

Pavel obdržel stejně bodů jako Mitko, nicméně jsme se rozhodli ocenit jeho rytířské gesto opakování hry s Anym, které ho stálo postup, a tedy mu patří celkové páté místo. Minule se umístil třetí, takže to je ústup z pozic, nicméně Pavel to nehrál pro umístění, ale pro radost, a bylo to na něm vidět. Když odešel, nenašli jsme po něm žádné zapomenuté karty, podložku, peníze, či žetony, a kladli jsme si otázku, jestli tedy skutečně odešel. Potom jsme ale objevili zbytek jeho smažáku v krabičce. Záhada vyřešena! Jelikož Pavel a Burito prchli před oficiálním vyhlášením, nemají svoji fotku z vyhlášení.

 1. místo: Any

Any si polepšil po všech stránkách. Jeho balík byl lepší. Jeho herní projev rovněž, a výsledkem bylo, že se zvedl i v celkovém turnajovém umístění. Merfolky bych hrál trochu jinak, viz moje úvodní promluva k jeho balíku, ale ani tato verze určitě ostudu neudělala. Uvidíme, jestli ten balík bude nějak upravovat v závislosti na tom, jaké karty mu na turnaji zazářily a jaké propadly, ale pokud to udělá, může příště pomýšlet klidně i na bednu, protože potenciál to má a Any už se s tím balíkem docela sžil, což je také důležitý faktor.

 1. místo: Esaras

Esaras postavil suverénně nejdražší balík, jenže už neměl čas jej vyzkoušet proti komukoliv jinému, než sám sobě, popř. Markétě. Výsledkem bylo, že ten balík byl silný, když se mu povedl lockdown tak dál nebylo o čem, žel Esaras si občas čutl merunu do vlastní kysny. Na druhou stranu těžko se mu divit, po osmi hodinách hraní by chybu udělal kde kdo, ale čím složitější balík, tím je ta šance pro vyrobení minely větší. Esaras si kromě třetího místa odnesl ještě cenu za nejzajímavější balík dle hlasování ostatních účastníků.

 1. místo: Kamil

Revenge of the underdog! Kamil se z minulého posledního místa vyšvihl až na stříbrnou pozici navíc s balíkem, který drtivá většina ostatních už znala. Kamil vyrobil jednoduchou, údernou a efektivní věc, s níž soupeře ukončoval velice rychle. Navíc jeho pohodářský gameplay, požitkářské cucání Diplomatica a občasné trousení vtipných příhod, byly přesně důvody, proč se speciálně na Kamilovu hru dobře koukalo – ať už hrál s kýmkoliv.

 1. místo: Peťa

Peťa s námi začal hrát asi před rokem. Přinesl zelený balíček, co hledá landy, aby mohl najít ještě víc landů, a něco červeno – černého kde byla guest star zombice se snow swampwalk schopností. Nejzbytečnější věc ever. Smáli jsme se tomu. Nyní vyhrál turnaj s něčím, co mělo myšlenku, strategii, hlavu a patu. Tomu říkám evoluce hráče. Teď se může smát on.Peťa i po roce občas plave v pravidlech. Možná bude nenadšen, když to takhle naplacato napíšu, ale prostě je to tak a i na turnaji se to párkrát projevilo. Peťa nicméně – ať už vědomě nebo nevědomě – ze svojí slabiny udělal přednost a postavil balík, který funguje velice jednoduše, a soupeř si může hrát víceméně, co chce, ale jakmile mu poleje hlavu jedovým kalichem, je vymalováno. Peťa sice ztratil hru s Anym, Mitkem, i Esarasem, ale zápas nepohrál ani jeden.

Peťa (nejen) mně poslední dobou popouzel některými výroky na Facebooku v kartičkářské skupině, obzvlášť když se snažil Tomovi určovat, v kolika balících smí hrát svoje karty. To bylo velice nešťastné vyjádření. Nicméně přišlo mi, že si uvědomil, že tady přestřelil, a že i ten turnaj se nesl ve znamení pohodové atmosféry a žádná další vyostřená debata – jako ty, co byly k vidění na FB v minulých měsících – tam neproběhla.Ač jsem Peťu zdaleka netipoval na celkového vítěze, vyhrál zaslouženě. Můžeme debatovat o tom, jak by se změnilo nebo nezměnilo pořadí, kdybychom si všimli té věci, na kterou správně upozornil Esaras, ale i tyhle věci k tomu turnaji patří, neměli jsme oči všude, chyby se mohly stát a dokud to není druhým hráčem na místě rozporováno, je to zahrané, Peťa je vítězem druhého turnaje Karťušenkářů v Záležitosti, a my odcházíme unaveni, ale poučeni.

Příště nedělat turnaj v listopadu, protože prostoru jsme neměli tolik, jako posledně, a bylo to znát. Časový limit bude zaveden i pro vyřazovací kola. Pokud hrajete kontrol, dejte si tam nějakou win kondici ke které se nebudete prolízávat čtyřicet tahů, aby se boj o třetí místo nestal Goethovým Utrpením mladého Werthera pro všechny zúčastněné.

Pokud máte nějaké náměty, nápady, připomínky, postřehy – ať už k proběhlému turnaji, nebo k budoucímu – sekce komentáře je tu pro vás. Nebo to můžete komentovat přímo na FB ve skupině.

Jsme rádi, že se ceny líbily. Už máme vymyšlené ceny pro další turnaj a myslím, že budou ještě lepší. Také plánujeme zavést celkové turnajové hodnocení, na finální podobě toho, jak se to celé bude hodnotit, se pracuje.

Inu, na to, že jsme se na to chtěli vysrat, to dopadlo nakonec docela dobře, no ne?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa